Župa Gospe od Ružarija Seget

Crkva svetog Ilije

Crkva svetog Ilije, proroka nalazi se na istoimenom brdu Sutiliji (Sveti Ilija). Ne zna se godina njezine gradnje. Drži se daje srednjovjekovna građevina podignuta u središtu stare ilirske gradine s gomilom. Crkva je duga 6.85 i široka 5,20 metara. Ima malu polukružnu apsidu. Krov je presvođen i pokriven pločom. Oko crkve je bilo groblje u kojem se ukopavalo i u 19. stoljeću. Prije proširenja crkve Gospe od Konacvina 1582. godine ta je crkva bila župna. Poslije Drugog svjetskog rata crkva je bila devastirana i takva je ostala sve do 1962. godine, kada je tadašnji župnik don Mile Vidović s nekolicinom vjernika na nju stavio vrata, očistio je i na blagdan sv. Ilije navedene godine prvi put poslije rata u njoj slavio misu na veliko zadovoljstvo segetskih vjernika. Crkva je u vrlo lošem stanju bila i 1641. godine, kako izvješćuje biskup Jordanus, jer se nalazila na vrhu brda i bila izložena nevremenu i udarima groma.