Blagoslov obnovljene crkve Rođenja Marijina – Gospe od Konacvina

U Segetu Donjem, na mjesnom groblju, u crkvi Rođenja Marijina, 8.rujna 2021. godine, svečanom sv.  misom, proslavljen je blagdan Male Gospe. Tom prigodom obavljen je i blagoslov obnovljene crkve, kao i nove oltarske slike. Nakon više od 5 godina konzervatorskih radova i radova građevinske sanacije, tijekom kojih crkva nije bila u funkciji, u istoj je ponovno omogućeno bogoštovlje.

Svečanu svetu misu i blagoslov, uz segetskog župnika don Nikolu Galova, predvodio je don Franjo-Frankopan Velić.

Crkva Rođenja Marijina, poznatija kao Gospa od Konacvina, potječe iz 16. stoljeća, kada se spominje proširenje crkve, na mjestu, na kojem se nalazila ranija crkva. Ova crkva je bila župna crkva Segeta, sve do izgradnje sadašnje župne crkve u Segetu 1758. godine. U crkvi se nalaze tri drvena oltara koja su tijekom konzervatorskih radova obnovljena i zaštićena. Na glavnom oltaru nedostaje oltarna pala, koja je ukradena 70-tih godina prošlog stoljeća i nikad nije pronađena. Na njeno mjesto je postavljena i danas blagoslovljena nova slika, koju je izradila segetska slikarica Snježana Mayer. Na slici su prikazani sv. Joakim i sv. Ana s djetetom Marijom.